• בחר שפה: רוסית עברית אנגלית
  • בחר גודל פונט: A A A

הישג חשוב ל "כן לזקן" - הכרה בזכויותיהם של ניצולי השואה

ערב יום השואה, 2015, הכיר בג"צ עקרונית בתביעת "כן לזקן" למתן זכויות זהות לניצולי השואה שעלו לאחר 1953, ושהו בעת השואה בעוצר, בריחה או מסתור, כאחיהם שעלו לפני כן. בהחלטתם ביקשו השופטים מהממשלה לתת את עמדתה בעניין עד ה- 15.10.15 ולאחר מכן יוחלט באשר להמשך הטיפול בעתירה.

"כן לזקן" מנהל מזה עשר שנים מערכה מקיפה ומתמדת להבטחת זכויות ניצולים וביטול ההליכים הבירוקרטים בטיפול בהם. מערכה שזכתה ללא מעט הישגים, שהאחרון שבהם הוא החוק שחוקק בשנה שעברה, שבמסגרתו זכו ניצולים רבים להטבות שונות כגון פטור מקניית תרופות והושוו זכויותיהם של ניצולים יוצאי מחנות וגטאות שעלו לאחר 1953, לזכויותיהם של יוצאי מחנות וגטאות שעלו לפני 1953.  אך אליה וקוץ בה, כי ניצולים שעלו לאחר 1953, וששהו בעת השואה בעוצר, בריחה או מסתור לא הוכרו זכויותיהם לקצבה חודשית, בדומה לאחיהם שעלו לפני 1953.
כך נוצר מצב שניצול שעלה לפני 1953 זכאי לקצבה של 2,200 ₪ עד 9,000 ₪, בהתאם למצבו הבריאותי והכלכלי ואחיו שעלה לאחר 1953 מקבל מענק שנתי של 3,600 ₪ לשנה, קרי רק 300 ש"ח, לחודש.
נגד אפליה מזעזעת הזו "כן לזקן" עתר לבג"צ, ולעתירה הצטרפה גם התאחדות עולי רומניה.
מתנדבי "כן לזקן" ימשיכו להיאבק למען 84,000 ניצולי השואה המקופחים והמושפלים עד שהממשלה תתעשת. יש להבין שניצולי השואה הם בני אדם, אזרחים גאים ובעלי זכויות, שתרמו תרומה ענקית להקמת המדינה וביסוסה.
עתירה זו זכתה לסקירה נרחבת בתקשורת:
ההחלטה
בעתירה בנושא זכאות להטבות של ניצולי שואה למי שהחקיקה עד הנה לא הוחלה עליהם
חדשות ערוץ 2 - רבע מניצולי השואה מתחת לקו העוני

ערוץ 2 בתכנית הבוקר עם לוסי אהריש - מצבם הכלכלי של ניצולי השואה

גלי צהל – אצל רזי ברקאי - יו"ר "כן לזקן" לגלצ: "מדינת ישראל צריכה לקחת אחריות"
Ynet - בג"ץ וזכויות ניצולים: יוצאי לוב ועולים מאוחרים
מעריב - בג"ץ ידון בעתירה להכרה בעשרות אלפי ניצולי שואה שאינם מקבלים קצבה
הארץ - למרות אין ספור תיקוני חקיקה, כ–70 אלף ניצולי שואה אינם מקבלים כל קצבה חודשית. עתירה לעליון מבקשת לתקן את האפליה
יפעת סולל היועמ"ש של "כן לזקן" התראיינה גם בחדשות ערוץ 1, רשת ב' אצל צ'קו מנשה, fm 103 בתכנית של גבי גזית וברשת ב' בתכנית יומן של פאר לי שחר.
עו"ס נתן לבון – יו"ר "כן לזקן" הופיע גם ברדיו "גלי ישראל".