• בחר שפה: רוסית עברית אנגלית
  • בחר גודל פונט: A A A

משרד האוצר: לא נעניק קצבה חודשית לעשרות אלפי ניצולים שעלו אחרי 1953

בניגוד לניצולים אחרים, כ-83 אלף איש מקבלים רק קצבה שנתית של 3,600 שקל ואינם זכאים להטבות. המדינה הודיעה לבג"ץ כי תגדיל את הקצבה השנתית שלהם, אך לא ציינה מתי ועד כמה.

המדינה הודיעה אתמול כי אין בכוונתה להכיר בכ–83 אלף ניצולי שואה שעלו לישראל אחרי 1953 ואינם מקבלים קצבה חודשית מהמדינה, בניגוד לניצולים שעלו לפני אותה שנה. בהודעה שנשלחה לבג"ץ מטעם משרד האוצר, הרשות לזכויות ניצולי השואה והכנסת, הודיעו אלה כי בכוונתם להגדיל את סכום הקצבה השנתית שמקבלים אותם ניצולי שואה, אך לא ציינו מתי ועד כמה.
על פי החוק, ניצול שואה שעלה לישראל לפני 1953 זכאי לגמלה בסך 9,000–2,200 שקלים לחודש ולשורת הטבות נוספות. לעומת זאת, ניצול שעלה אחרי 1953 אינו זכאי לגמלה ולהטבות, אלא רק לקצבה שנתית בסך 3,600 שקלים מוועדת התביעות. בספטמבר 2014 עתר ארגון "כן לזקן" לבג"ץ בבקשה להורות לשר האוצר ולרשות לזכויות ניצולי השואה לחדול מהאפליה שיצר הסכם השילומים עם גרמניה מ-1952 ולהשוות את זכויותיהם של ניצולי השואה שעלו לישראל לאחר 1953. ב-2013 עברה הצעת חוק של שר האוצר דאז יאיר לפיד, שלפיה יקבלו קצבאות מהמדינה כ-20 אלף ניצולי מחנות וגטאות שעלו ארצה אחרי 1953, אך לא עשרות אלפי ניצולים אחרים, שלפי המדינה "נמנים עם מעגל הרדיפה השני" ושלהם נוגעת העתירה.
מהנתונים שהעבירה המדינה לבג"צ, עולה כי מתוך 83,199 הניצולים שאינם זכאים לקצבה, 54 אחוז הגיעו מברית המועצות לשעבר, 17 אחוז מאוקראינה, 9 אחוז מרומניה, 5 אחוז מרוסיה ו-4 אחוז מבלרוס. 11 האחוז הנותרים מתחלקים בין מדינות שונות אחרות, ביניהן פולין וצרפת.
הדיון המשפטי בנושא, שעוכב כמה פעמים לבקשת המדינה, מתנהל זה שנה וחצי. בדצמבר האחרון הודיעה המדינה על הוספתם לרשימת הזכאים של 2,500 ניצולים בני 90 ומעלה שעלו אחרי 1953. בעקבות זאת ביקשו שופטי העליון מהמדינה התייחסות ל"חשיבה נוספת" בסוגיה. בהודעת בית המשפט מפברואר נאמר ש"ככל שמדובר בעותרים שעלו אחרי 1953, אין ההחלטה עונה על מבוקשם לפי שעה. השרידים הולכים ומתמעטים והשעון הביולוגי הריאלי מתקתק". המדינה השהתה את תשובתה עד אתמול אחר הצהריים, ערב יום השואה.
בהודעה מטעם המדינה מפורטות תוכניות שונות להקלה על אוכלוסיית הקשישים בישראל, בהן תוכנית להוספת חצי מיליארד שקלים לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה, שאינה ייעודית לניצולים. "שר האוצר רואה חשיבות רבה בטיפול באוכלוסיית הקשישים בישראל, בדגש על הקשישים העניים מקרב ניצולי השואה", נכתב בתגובת המדינה. "קבוצת הניצולים האמורה צפויה לקבל סיוע נוסף על ידי הגדלת המענק השנתי שהם מקבלים כיום". במסמך מצוין כי שר האוצר יציג צעדים אלה בפני הממשלה והכנסת בדיוני התקציב לשנת 2017, ולכן "המשיבים (המדינה) יטענו כי העתירה מיצתה עצמה ודינה להידחות, באשר היא אינה מגלה כל עילה להתערבותו של בית המשפט הנכבד".
ב"כן לזקן" מתכוונים להעביר כעת תגובה נוספת לבג"ץ ולבקש כי יוסיף לעסוק בנושא. היועצת המשפטית של "כן לזקן", עו"ד יפעת סולל, טענה ש"שר האוצר ירק בפניהם של ניצולי השואה" וקראה "להפסיק את הסלקציה" בין הניצולים. בהגדלת קצבאות השלמת ההכנסה, לדבריה, "אין כדי לתקן את העוול הנורא שנוקטת המדינה כלפי ניצולי שואה, שכל פשעם שעלו לישראל מאוחר מדי. האפליה נובעת מסיבה אחת בלבד: רצון של המדינה לחסוך כסף על חשבון ניצולי השואה". נתן לבון, יו"ר הארגון, הוסיף כי תגובת המדינה היא בבחינת "זריית חול בעיניים".

הקישור למאמר עיתון הארץ - http://www.haaretz.co.il/.premium-1.2934525