• בחר שפה: רוסית עברית אנגלית
  • בחר גודל פונט: A A A

דף הבית

נושאים בטיפול "כן לזקן"

 


פעילות ציבורית 2023

קצבאות אזרח ותיק

"כן לזקן" פועל מאז 2004 לשינוי הנוסחה לפיה קצבאות אזרח ותיק מוצמדות למדד. דרישתנו היא לחזור ולהצמיד אצ הקצבאות לשכר הממוצע., הצומח בשעור גבוה יותר מהמדד. שינוי כזה עשוי לשפר עד למאד את המצב הכלכלי של הקשישים שהכנסותים אינן מזכות בהשלמת הכנסה אך עדיין נמוכות מהסכום המאפשר קיום בכבוד.

סיעוד

"כן לזקן" פעיל בכל הנוגע לתיקוני החקיקה וממשיך להתריע בפני ראשי הבטוח לאומי בכל הנוגע לחוק סיעוד. על מנת לשפר את הטיפול בקשישים הסיעודיים הנתמכים ע"י הביטוח הלאומי. כיום נוהגים המטפלים "לקצץ"  בשעות הטיפול ולדווח כאילו עבדו בכל השעות להן זכאי המטופל. בכך הם "מגדילים" את הכנסתם השעתית באופן מלאכותי. אנו סבורים שכדי לבטל את התופעה המכוערת הזו יש לשפר את שכר עובדי הסיעוד.

עובדים זרים בסיעוד

תקופת הקורונה גרמה לצמצום משמעותי במספר העובדים הזרים. "כן לזקן" פועל על מנת להקל את הכללים הנוקשים הנוגעים לאישורי שהיה בישראל של עובדים זרים המטפלים בקשישים.

שיתופי פעולה

הנגשה לשונית

​"כן לזקן" מפעיל מוקד טלפוני בעברית וברוסית ובשל כך, מודע לחוסר האונים של ציבור נרחב בקרב הקשישים שאין לו נגישות לשונית למידע לכן, חברנו לארגונים נוספים (אישה לאישה, מדד לביטחון של נשים, הפורום למשפחות עולים, טנא בריאות ופעילים פרטיים). פנינו בצותא לחברי כנסת במגמה להקים רשות ממשלתית שתטפל בנושא ותבטיח שכל תושב יקבל שירות בשפה המובנת לו.

בדידות

"כן לזקן" שותף ביוזמת ארגון "שותפים – אסטרטגיות להשפעה חברתית", המגבש כח משימה בין מגזרי, (ממשלה, עסקים וארגונים חברתיים) של ארגונים ומומחים בעלי עניין בתחום הזקנה בישראל. ביוזמה, להכנת  תכנית פעולה לשיפור משמעותי באיכות החיים של הזקנים בישראל.

מועצה המייעצת לשרה לשוויון חברתי

יו"ר העמותה והיועצת המשפטית מכהנות בוועדה המייעצת לשרה מירב כהן – השרה לשוויון חברתי. במסגרת זו נדונים הנושאים שעל שולחן השרה ומועלים נושאים לטיפול ממוקד וארוך טווח של המשרד. בין היתר אנחנו מקדמים פתרונות לדיור שיתופי בקהילה, בדגש על מודלים שלא פועלים למטרות רווח.

וועדה לעובדים זרים בכנסת

הוועדה לעובדים זרים שמה דגש על נושא העובדים הזרים בסיעוד ומקיימת דיונים סדירים בנושא. אנו עומדים בקשר שוטף עם ח"כ איבתיסאם מראענה, יו"ר הוועדה, והעברנו לה הצעות חוק במספר נושאים, בהם: ביטול האפליה במתן אשרות הומניטאריות לעובדים זרים בסיעוד, ושינוי מבנה העסקת עובדים זרים בסיעוד.