• בחר שפה: רוסית עברית אנגלית
  • בחר גודל פונט: A A A

פעילות ציבורית

פעילות ציבורית

פעילות ציבורית 2023

העלאת קצבאות אזרח ותיק

במהלך כל שנות קיום העמותה אנחנו נאבקים על ביטול הגזרה משנת 2003 אשר ביטלה את הצמדת הקיצבאות למדד וביטלה את ההצמדה לשכר הממוצע.

בשל השינוי ההוא נשחקו הקצבאות בצורה משמעותית והורידו קישישים רבים ברמת החיים. בחישוב שלנו השחיקה היא בשיעור 20%. דהיינו באם קיצבה  בסיסית עם ותק מרבי  מסתכמת כיום בסך 2,520 ש"ח, הצמדה לשכר הממוצע היתה מוסיפה 500 ש"ח. השרה מירב כהן הגישה הצעת חוק בנוסח זה בשיתוף עם "כן זקן" אך לצערנו המהלך לא הושלם.

מדובר בהפרש משמעותי ועל כן נמשיך להלחם על הצמדת הקצבאות.

צרכנות

קשישים רבים פונים אלינו ומתלוננים על חברות נלוזות העושקות זקנים  בטלפון, בשיטת המכר מרחוק. לדוגמא: קשישה בת 82 פנתה אלינו וסיפרה ששכנעו אותה לרכוש תכשיטים מזהב בסכום העולה על 7,000 ₪. הטיפול שלנו התמקד בעובדה שלפי סעיף 14ג1 לחוק הגנת הצרכן, אזרחים  ותיקים, מגיל 65  ומעלה, יכולים לבטל עסקת מכר מרחוק במשך 4 חודשים.
החברה בה מדובר סרבה לבטל את העסקה שבוצעה  שלושה חדשים טרם פניית הקשישה אלינו וטירטרה את הקשישה בתואנות שוא. טיפלנו בביטול העיסקה מול חברת האשראי ובעקבות פנייתנו הכסף הוחזר. במקביל, העברנו את המידע לשרה לשוויון חברתי לטיפול משרדה. לאחרונה התבשרנו כי בעקבות פנייתנו ופניות רבות נוספות, בוטל רשיון הסליקה של החברה. מעתה לא יתאפשר לה לקבל פרטי אשראי בשיחת טלפון.

 

 

 

ביטוח לאומי – סיעוד

"כן לזקן" פעיל בכל הנוגע לתיקוני החקיקה וממשיך להתריע בפני ראשי הבטוח לאומי בכל הנוגע לחוק סיעוד. לדעתנו בשלב זה, על מנת לשפר את הטיפול בקשישים הסיעודיים הנתמכים ע"י הביטוח הלאומי, יש לשפר את זכויות המטפלות והמטפלים. כיום נוהגים המטפלים "לקצץ"  בשעות הטיפול ולדווח כאילו עבדו בכל השעות להן זכאי המטופל. בכך הם "מגדילים" את הכנסתם השעתית באופן מלאכותי. אנו סבורים שכדי לבטל את התופעה המכוערת הזו יש לשפר את שכר עובדי הסיעוד.

עובדים זרים בסיעוד

תקופת הקורונה גרמה לצמצום משמעותי במספר העובדים הזרים. "כן לזקן" פועל על מנת להקל את הכללים הנוקשים הנוגעים לאישורי שהיה בישראל של עובדים זרים המטפלים בקשישים.

שיתופי פעולה

הנגשה לשונית

​"כן לזקן" מפעיל מוקד טלפוני בעברית וברוסית ובשל כך, מודע לחוסר האונים של ציבור נרחב בקרב הקשישים שאין לו נגישות לשונית למידע לכן, חברנו לארגונים נוספים (אישה לאישה, מדד לביטחון של נשים, הפורום למשפחות עולים, טנא בריאות ופעילים פרטיים). פנינו בצותא לחברי כנסת במגמה להקים רשות ממשלתית שתטפל בנושא ותבטיח שכל תושב יקבל שירות בשפה המובנת לו.

בדידות

"כן לזקן" שותף ביוזמת ארגון "שותפים – אסטרטגיות להשפעה חברתית", המגבש כח משימה בין מגזרי, (ממשלה, עסקים וארגונים חברתיים) של ארגונים ומומחים בעלי עניין בתחום הזקנה בישראל. ביוזמה, להכנת  תכנית פעולה לשיפור משמעותי באיכות החיים של הזקנים בישראל.

וועדה לעובדים זרים בכנסת 

הוועדה לעובדים זרים שמה דגש על נושא העובדים הזרים בסיעוד ומקיימת דיונים סדירים בנושא. אנו עומדים בקשר שוטף עם ח"כ איבתיסאם מראענה, יו"ר הוועדה, והעברנו לה הצעות חוק במספר נושאים, בהם: ביטול האפליה במתן אשרות הומניטאריות לעובדים זרים בסיעוד, ושינוי מבנה העסקת עובדים זרים בסיעוד.

שדולת הגימלאים בכנסת

אנחנו עובדים בצמוד עם שדולת הגימלאים, בראשות ח"כ גלעד קריב, המבקשת לתת מענה לנושאים השונים שעניינם גימלאים ובכלל זה העלאת קיצבת הזיקנה והצמדתה לשכר הממוצע במשק.

שדולת הגריאטרים והסיעודיים

אנחנו פועלים בצמוד לשדולה, ומתמקדים בעניין שינוי הקריטריונים להכרה במבקשי קיצבת סיעוד על מנת שגם קושי בפעילות חוץ ביתית יחשב לצורך ניקוד להכרה במטופלים סיעודיים.

עניינים אחרים

עתירה 

הנושא: אפליית זקנים בחוק הוועדות ההומניטאריות להארכת תקופת העסקתם של עובדים זרים בסיעוד.
במרץ 2021 התקיים דיון בעתירה של כן לזקן מ- 2019 לבג"צ נגד הסעיף המפלה אנשים מעל גיל פרישה ומונע אפשרות להעסיק עובד זר בסיעוד, אם העובד נמצא בישראל מעל שמונה שנים. שופטי בג"צ העבירו ביקורת על הסעיף והקשו על נציגי המדינה באשר לאפשרות לייצר פתרון שאינו מפלה. המדינה נתבקשה להעביר נתונים נוספים על אלה שמסרה. בעקבות העדכון, התקייםדיון נוסף אך טרם ניתן פסק דין.

טיפולי שיניים

אנחנו דאגים ליישום הזכות לקבלת הנחות על פי החוק. ממקרים רבים שהגיעו אל העמותה עלה, כי הזכאות לקבלת הנחות בטיפולי שיניים לזקנים מעל גיל 75 אינה מיושמת באורח תקין. מפניות רבות עולה, כי מרכזי הטיפול בשיניים אינם נותנים את ההנחות באופן אוטומטי ולעיתים אינם פועלים בהתאם לדין, גם אם נשאלים על כך באופן ישיר. פנינו בעניין זה לשר הבריאות, כמו גם לשרה לשוויון חברתי. לאחרונה קיבלנו את תשובת משרד הבריאות, לפיה הם עמלים על כתיבת נוהל חדש, שיבטיח כי זקנים הזכאים להנחות בטיפול שיניים, יקבלו את ההנחות המגיעות להם.