• בחר שפה: רוסית עברית אנגלית
  • בחר גודל פונט: A A A

פעילות ציבורית

פעילות ציבורית

פעילות ציבורית 2022


חזרה לשיגרה

עם סיום הסגרים, חזרנו לטפל בבעיות מתמשכות ובנושאים שמעסיקים את הקהל הפונה אלינו למוקד הטלפוני.


צרכנות

קשישים רבים פונים אלינו ומתלוננים על חברות נלוזות העושקות זקנים  בטלפון, בשיטת המכר מרחוק. לדוגמא: קשישה בת 82 פנתה אלינו וסיפרה ששכנעו אותה לרכוש תכשיטים מזהב בסכום העולה על 7,000 ₪. הטיפול שלנו התמקד בעובדה שלפי סעיף 14ג1 לחוק הגנת הצרכן, אזרחים  ותיקים, מגיל 65  ומעלה, יכולים לבטל עסקת מכר מרחוק במשך 4 חודשים.
החברה בה מדובר סרבה לבטל את העסקה שבוצעה  שלושה חדשים טרם פניית הקשישה אלינו וטירטרה את הקשישה בתואנות שוא. טיפלנו בביטול העיסקה מול חברת האשראי ובעקבות פנייתנו הכסף הוחזר. במקביל, העברנו את המידע לשרה לשוויון חברתי לטיפול משרדה. לאחרונה התבשרנו כי בעקבות פנייתנו ופניות רבות נוספות, בוטל רשיון הסליקה של החברה. מעתה לא יתאפשר לה לקבל פרטי אשראי בשיחת טלפון.

דיור ציבורי ובתי אבות

מגיעות אלינו תלונות על התנהלות לא תקינה של הנהלות מוסדות שונים. לאחר הצלבת מידע ובדיקה המאששת את התלונות, אנחנו פונים לגופים המפקחים (משרד השיכון, הרווחה או הבריאות) ולא מרפים עד אשר התלונה נבדקת ומטופלת. הטיפול באחת מהפניות של דיירי בית האבות על יחס לא נאות, הסתיים בפיטורי עובדת בכירה במוסד.

המרכז לאלצהיימר – בעקבות התלונה שהגשנו, נערכו מספר בדיקות במקום על ידי משרד הבריאות, שהעלו ממצאים חמורים הן באשר לאיכות הטיפול והן באשר לאחזקת מזון. בעקבות ממצאים אלה הוצאו הנחיות חדשות ומפורטות לעובדים. ממשפחות המטופלים נמסר, כי מאז בדיקת משרד הבריאות וההנחיות החדשות, נרשם שיפור משמעותי באיכות הטיפול, הקפדה על סדר ונקיון, ומתן מענה מיידי לפניות משפחות.

ביטוח לאומי – סיעוד

"כן לזקן" פעיל בכל הנוגע לתיקוני החקיקה וממשיך להתריע בפני ראשי הבטוח לאומי בכל הנוגע לחוק סיעוד. לדעתנו בשלב זה, על מנת לשפר את הטיפול בקשישים הסיעודיים הנתמכים ע"י הביטוח הלאומי, יש לשפר את זכויות המטפלות והמטפלים. כיום נוהגים המטפלים "לקצץ"  בשעות הטיפול ולדווח כאילו עבדו בכל השעות להן זכאי המטופל. בכך הם "מגדילים" את הכנסתם השעתית באופן מלאכותי. אנו סבורים שכדי לבטל את התופעה המכוערת הזו יש לשפר את שכר עובדי הסיעוד.

עובדים זרים בסיעוד

תקופת הקורונה גרמה לצמצום משמעותי במספר העובדים הזרים. "כן לזקן" פועל על מנת להקל את הכללים הנוקשים הנוגעים לאישורי שהיה בישראל של עובדים זרים המטפלים בקשישים.

שיתופי פעולה

הנגשה לשונית

​"כן לזקן" מפעיל מוקד טלפוני בעברית וברוסית ובשל כך, מודע לחוסר האונים של ציבור נרחב בקרב הקשישים שאין לו נגישות לשונית למידע לכן, חברנו לארגונים נוספים (אישה לאישה, מדד לביטחון של נשים, הפורום למשפחות עולים, טנא בריאות ופעילים פרטיים). פנינו בצותא לחברי כנסת במגמה להקים רשות ממשלתית שתטפל בנושא ותבטיח שכל תושב יקבל שירות בשפה המובנת לו.

בדידות

"כן לזקן" שותף ביוזמת ארגון "שותפים – אסטרטגיות להשפעה חברתית", המגבש כח משימה בין מגזרי, (ממשלה, עסקים וארגונים חברתיים) של ארגונים ומומחים בעלי עניין בתחום הזקנה בישראל. ביוזמה, להכנת  תכנית פעולה לשיפור משמעותי באיכות החיים של הזקנים בישראל.

מועצה המייעצת לשרה לשוויון חברתי 

יו"ר העמותה והיועצת המשפטית מכהנות בוועדה המייעצת לשרה מירב כהן – השרה לשוויון חברתי. במסגרת זו נדונים הנושאים שעל שולחן השרה ומועלים נושאים לטיפול ממוקד וארוך טווח של המשרד. בין היתר אנחנו מקדמים פתרונות לדיור שיתופי בקהילה, בדגש על מודלים שלא פועלים למטרות רווח.

וועדה לעובדים זרים בכנסת 

הוועדה לעובדים זרים שמה דגש על נושא העובדים הזרים בסיעוד ומקיימת דיונים סדירים בנושא. אנו עומדים בקשר שוטף עם ח"כ איבתיסאם מראענה, יו"ר הוועדה, והעברנו לה הצעות חוק במספר נושאים, בהם: ביטול האפליה במתן אשרות הומניטאריות לעובדים זרים בסיעוד, ושינוי מבנה העסקת עובדים זרים בסיעוד.

שדולת הגימלאים בכנסת

אנחנו עובדים בצמוד עם שדולת הגימלאים, בראשות ח"כ גלעד קריב, המבקשת לתת מענה לנושאים השונים שעניינם גימלאים ובכלל זה העלאת קיצבת הזיקנה והצמדתה לשכר הממוצע במשק.

שדולת הגריאטרים והסיעודיים

אנחנו פועלים בצמוד לשדולה, ומתמקדים בעניין שינוי הקריטריונים להכרה במבקשי קיצבת סיעוד על מנת שגם קושי בפעילות חוץ ביתית יחשב לצורך ניקוד להכרה במטופלים סיעודיים.

עתירה לבג"צ

ביטול תקנה לשעת חירום שמנעה מעובדים מעל גיל 67 לחזור לעבודה

"כן לזקן", יחד עם ארגונים נוספים לזכויות זקנים ומספר עותרים פרטיים, הגיש עתירה לבג"צ נגד התקנה שפורסמה ב- 19 באפריל 2020, ואיפשרה לחזור לעבודה, בתנאים מסויימים, אך אסרה על מעסיקים להשיב למקומות העבודה, עובדים בני 67 ויותר.
בעקבות הגשת העתירה, המדינה ביטלה את התקנה.

עניינים אחרים

עתירה 

הנושא: אפליית זקנים בחוק הוועדות ההומניטאריות להארכת תקופת העסקתם של עובדים זרים בסיעוד.
במרץ 2021 התקיים דיון בעתירה של כן לזקן מ- 2019 לבג"צ נגד הסעיף המפלה אנשים מעל גיל פרישה ומונע אפשרות להעסיק עובד זר בסיעוד, אם העובד נמצא בישראל מעל שמונה שנים. שופטי בג"צ העבירו ביקורת על הסעיף והקשו על נציגי המדינה באשר לאפשרות לייצר פתרון שאינו מפלה. המדינה נתבקשה להעביר נתונים נוספים על אלה שמסרה. בעקבות העדכון, התקייםדיון נוסף אך טרם ניתן פסק דין.

טיפולי שיניים

אנחנו דאגים ליישום הזכות לקבלת הנחותעל פי החוק. ממקרים רבים שהגיעו אל העמותה עלה, כי הזכאות לקבלת הנחות בטיפולי שיניים לזקנים מעל גיל 75 אינה מיושמת באורח תקין. מפניות רבות עולה, כי מרכזי הטיפול בשיניים אינם נותנים את ההנחות באופן אוטומטי ולעיתים אינם פועלים בהתאם לדין, גם אם נשאלים על כך באופן ישיר. פנינו בעניין זה לשר הבריאות, כמו גם לשרה לשוויון חברתי. לאחרונה קיבלנו את תשובת משרד הבריאות, לפיה הם עמלים על כתיבת נוהל חדש, שיבטיח כי זקנים הזכאים להנחות בטיפול שיניים, יקבלו את ההנחות המגיעות להם.